Sub-Total: $0.00
ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
$211.50
ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
Out of stock
SKU: RSR|ROSPB-18-SPR-223W-7-R
Category: AR Barrels
Description
This Rosco 18″ .223 Wylde Barrel was made to enhance the performance of the original SPR. The SPR contour is well suited for cold bore shots on target as well as keeping the weight at a great balance. Gas ports were sized according to the most popular precision bullet weights and suppressor use. This barrel is the perfect selection for your 18″ SPR or DMR rifle build.
Additional information
| UPC | 181969500302 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | PB-18-SPR-223W-7-R |
| Length | 18" |
| Model | Purebred |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 18" |
| Product Type | Barrel |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
Related products
-

ROSCO 16″ GVT 5.56 NATO
$166.50 Add to cart -

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart
