Springfield 1911 DS Prodigy Comp Handgun 9mm Luger 17/20rd Magazines 4.25” Barrel
$1,514.00
Springfield 1911 DS Prodigy Comp Handgun 9mm Luger 17/20rd Magazines 4.25” Barrel
12 in stock
Description
The Prodigy Comp 4.25 from Springfield Armory® takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set. Reconfigured around a double-stack magazine the polymer grip module mounts to a forged steel frame offering capacities of 17+1 and 20+1. The 4.25-inch AOS-compatible slide and barrel assembly is integrally compensated to reduce muzzle rise while a Picatinny rail is ready to accept today's most popular accessories. The Prodigy Comp 4.25 combines the most beloved characteristics of the 1911 with modern capacity for unrivaled performance.
Features:
- Caliber: 9mm Luger
- Color: Black
- Barrel: 4.25" Forged Stainless Steel Match Grade Bull 1:16
- Slide: Forged Carbon Steel Black Cerakote® Optics-Ready Integral Compensator
- Frame: Forged Carbon Steel Black Cerakote®
- Sights: Tritium Front Black Serrated Rear
- Recoil System: 2 Piece Full Length Guide Rod
- Grips: Polymer
- Magazines: (1) 17-Round (1) 20-Round
- Weight: 32.5 oz
- Length: 7.8"
- Height: 5.5"
Additional information
| UPC | 706397974855 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory USA |
| Manufacturer Part Number | PH9117AOS-COMP |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 10.5 |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Model | 1911 Prodigy |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 20 rd. |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | FS: Fiber Optic RS: Black |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated |




