Sub-Total: $0.00
Savage 110 Ultralite Left Hand Rifle 7mm BC 4rd Capacity 20” Threaded Black Barrel Gray Synthetic Stock
$1,531.00
Savage 110 Ultralite Left Hand Rifle 7mm BC 4rd Capacity 20” Threaded Black Barrel Gray Synthetic Stock
Out of stock
Description
FEATURES
- Factory blueprinted action
- Lightweight Stainless Steel Receiver with Melonite Finish
- Grey AccuFit ™ Stock with overmold surfaces
- PROOF Research Carbon Fiber Wrapped Stainless Steel Cut Barrel
- Threaded muzzle for 5/8 24 with flush fit cap
- Detachable box magazine
- Spiral Fluted Bolt
- Drilled & Tapped Receiver (8 40)
Specifications:
- CALIBER: 7mm BC
- Capacity: 4
- Barrel Length: 20" (50.8 cm)
- Rec Color: Black
- Stock Finish: Gray
- Stock Materiel: Synthetic
- Stock Size: Full
Additional information
| UPC | 011356583222 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 58322 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 7mm BC |
| Capacity | 4 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 9.025 |
| ATF Type | Rifle |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |




