Sub-Total: $0.00
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.37″ Non Threaded Barrel Walnut Glock Magazine Well
$821.00
Henry Homesteader Rifle 9mm Luger 10rd Magazine 16.37″ Non Threaded Barrel Walnut Glock Magazine Well
6 in stock
Description
Specifications:
- Caliber: 9mm Luger
- Capacity: 10rds
- Barrel Length: 16.37"
- Barrel Type: Round Blued Steel
- Rate of Twist: 1:10
- Overall Length: 35.75"
- Weight: 6.6 lbs.
- Receiver Finish: Hard Anodized Black
- Rear Sight: Adjustable Aperture
- Front Sight: Screw-On Post
- Scopeability: Drilled and Tapped
- Scope Mount Type: Weaver 63B
- Stock Material: American Walnut
- Buttplate/Pad: Rubber
- Length of Pull: 14"
- Safety: Top-Mounted Thumb Switch
- Best Uses: Target/Hunting/Small Game
- Embellishments/Extras: Swivel Studs. 5-round and 10-round Henry magazines included. Glock® magazine well adapter included (Glock® magazines not included). Ambidextrous bolt handle. Additional Henry magazines and adapters available separately.
Additional information
| UPC | 619835020048 |
|---|---|
| Manufacturer | Henry Repeating Arms |
| Manufacturer Part Number | H027N-H9G |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16.37" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 39.9000 |
| Model | Homesteader |
| Number of Magazines | 2 (1) 10rd. & (1) 5rd. |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.35 |
| Sights | Front Screw-On Post/Adj Aperture Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |




