Sub-Total: $0.00
RUGER MAX 9 9MM PSTL M.S. 10RD BLK CA COMPLIANT
$359.00
RUGER MAX 9 9MM PSTL M.S. 10RD BLK CA COMPLIANT
63 in stock
Description
Ruger MAX-9, Striker Fired, Semi-automatic, Polymer Frame Pistol, Sub-Compact, 9mm, 3.2″ Barrel, Loaded Chamber Indicator, Black Oxide Finish, Front TFO Night Sight, Optics Ready, Thumb Safety, Magazine Disconnect, 10 Rounds, 2 Magazine, California Compliant 03518
Additional information
| UPC | 736676035182 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 3518 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Barrel Length | 3.2" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 14.50 |
| Model | Max-9 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.2 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" RH |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Manual Lever |
| Shipping Weight | 2.15 |
| Sights | FS: Tritium / RS: Drift Adj. |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |




