Sub-Total: $0.00
BA BABL557103MC 5.56 BRL CMV 10.3 CAR GOV CHRME
$161.50
BA BABL557103MC 5.56 BRL CMV 10.3 CAR GOV CHRME
Out of stock
SKU: TSW|160205
Category: AR Barrels
Description
This 5.56 chambered 10.3 inch Government Profile Classic Series Barrel is machined from CrMoV steel with chrome lined bore and chamber with a manganese phosphate finish and phosphate coated M4 feed ramp extension.
Additional information
| UPC | 819747020185 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL557103MC |
| Length | 10.30" |
| Model | Classic Series |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Barrel Length | 10.3" |
| Product Type | Barrel |
Related products
-

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

BALLISTIC BBL 5.56 16″ CLASSIC SRS
$175.75 Read more -

Ballistic Advantage BABL308019PQ Premium Series 308 Win 16″ Threaded Hanson Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$275.50 Add to cart
