Sub-Total: $0.00
Ballistic Advantage BABL223008PQ Premium Series BA Hanson Mid-Length 223 Wylde 14.50″ Threaded Black QPQ Stainless Steel, Fits AR-15
$232.75
Ballistic Advantage BABL223008PQ Premium Series BA Hanson Mid-Length 223 Wylde 14.50″ Threaded Black QPQ Stainless Steel, Fits AR-15
Out of stock
SKU: TSW|160207
Category: AR Barrels
Description
This 223 Wylde barrel is made for AR-15 Platforms. It features a midlength gas system with a Hanson Profile. Its finished in a black QPQ finish.
Additional information
| UPC | 819747021502 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223008PQ |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 14.50" |
| Model | Premium Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Related products
-

Ballistic Advantage BABL308019PQ Premium Series 308 Win 16″ Threaded Hanson Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$275.50 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

Faxon Firearms Gunner Duty Series 5.56 NATO 13.9″ Black Nitride 4150 CMV
$179.00 Add to cart
