Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 5.56 11.3″ HANSON LPGB
$209.00
BALLISTIC BBL 5.56 11.3″ HANSON LPGB
5 in stock
SKU: RSR|BABL556032F
Category: AR Barrels
Description
At Ballistic Advantage they produce quality AR barrels that exceed the most enduring demands of their customers. All of their AR barrels surpass the competition in accuracy, precision, and beautifully contoured aesthetics. BA’s engaged team of engineers and machinists continually improve designs and create new innovations to enhance performance, from their popular 16″ AR barrels to all other lengths and styles they provide to produce the best functioning AR’s available.
Additional information
| UPC | 819747020826 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556032F |
| Barrel Length | 11.3" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 11.30" |
| Model | Performance Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Faxon Firearms Gunner Duty Series 5.56 NATO 13.9″ Black Nitride 4150 CMV
$179.00 Add to cart -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

Faxon Firearms 15A57C14N4P-CL 5.56 NATO 14.50″ Black Chrome Mag Phosphate 4150 CMV Barrel
$243.00 Read more


