Sub-Total: $0.00
Ballistic Advantage BABL556033F Performance Series BA Hanson Carbine Length 5.56x45mm NATO 12.30″ Black QPQ Chrome Moly Vanadium, Fits AR-15
$209.00
Ballistic Advantage BABL556033F Performance Series BA Hanson Carbine Length 5.56x45mm NATO 12.30″ Black QPQ Chrome Moly Vanadium, Fits AR-15
Out of stock
SKU: TSW|160202
Category: AR Barrels
Description
This 5.56 chambered 12.3 inch Performance Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish. BA’s performance series barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
Additional information
| UPC | 819747020819 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556033F |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Model | Performance Series |
| Length | 12.30" |
| Barrel Length | 12.3" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Product Type | Barrel |
Related products
-

ROSCO 16″ GVT 5.56 NATO
$166.50 Add to cart -

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL556010M Modern Series 5.56x45mm NATO 14.50″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Midlength with Government Profile for AR-15
$152.00 Add to cart -

BALLISTIC BBL 308WIN 16″ MID HNSN PB
$276.00 Read more
