Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 223WYLDE 16″ PRM BLK
$242.25
BALLISTIC BBL 223WYLDE 16″ PRM BLK
Out of stock
SKU: TSW|160208
Category: AR Barrels
Description
This .223 Wylde chambered 16 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. The Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature the proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block.
Additional information
| UPC | 819747021519 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223013PQ |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Model | Premium Series |
| Length | 16" |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Product Type | Barrel |
Related products
-

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Faxon Firearms 15B35P7NGQ5RNP3 Match Series Gunner 300 Blackout 7.50″ QPQ Black Nitride 416R Stainless Steel Recessed Target Crown Steel Barrel
$191.00 Add to cart -

Diamondback 300P16H50B8R DB Barrel 300 Blackout 16″ Pistol-Length Black Nitride 4150 Chrome Moly Vanadium Steel
$122.00 Read more -

BA BABL557103MC 5.56 BRL CMV 10.3 CAR GOV CHRME
$161.50 Read more
