Ballistic Advantage BABL223017PL Premium Series 223 Wylde 16″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material Midlength SPR Profile with Fluting for AR-15
$237.50
Ballistic Advantage BABL223017PL Premium Series 223 Wylde 16″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material Midlength SPR Profile with Fluting for AR-15
19 in stock
Description
The Ballastics Advantage 16″ .223 Wylde SPR Fluted Midlength AR 15 Premium Series Barrel is machined from 416R Stainless Steel with a bead blasted finish. Our Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Featuring functionally aggressive flutes and crisp, clean lines, BA Fluted barrels deliver the perfect balance of weight and rigidity. Utilizing six and eight flute designs we’ve achieved weight reduction up to and exceeding 16 ounces. Confidently lighten your kit without sacrificing an ounce of accuracy. Gas block journal is .750″.
Additional information
| UPC | 819747021403 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223017PL |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 16" |
| Model | Premium Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Related products
-

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Faxon Firearms Gunner Duty Series 5.56 NATO 13.9″ Black Nitride 4150 CMV
$179.00 Add to cart
