Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 300BLK 10.3″ HNSN LPGB
$209.00
BALLISTIC BBL 300BLK 10.3″ HNSN LPGB
Out of stock
SKU: TSW|160210
Category: AR Barrels
Description
At Ballistic Advantage they produce quality AR barrels that exceed the most enduring demands of their customers. All of their AR barrels surpass the competition in accuracy, precision, and beautifully contoured aesthetics. BA’s engaged team of engineers and machinists continually improve designs and create new innovations to enhance performance, from their popular 16″ AR barrels to all other lengths and styles they provide to produce the best functioning AR’s available.
Additional information
| UPC | 819747022592 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL300007F |
| Model | Performance Series |
| Length | 10.30" |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Product Type | Barrel |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Barrel Length | 10.3" |
Related products
-

Faxon Firearms 15B35P7NGQ5RNP3 Match Series Gunner 300 Blackout 7.50″ QPQ Black Nitride 416R Stainless Steel Recessed Target Crown Steel Barrel
$191.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL556010M Modern Series 5.56x45mm NATO 14.50″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Midlength with Government Profile for AR-15
$152.00 Add to cart -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Faxon Firearms Gunner Duty Series 5.56 NATO 13.9″ Black Nitride 4150 CMV
$179.00 Add to cart


