Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 308WIN 16″ MID TAC GOV
$218.50
BALLISTIC BBL 308WIN 16″ MID TAC GOV
4 in stock
SKU: TSW|101085
Category: AR Barrels
Description
This 308 Winchester chambered (DPMS style) 16 inch Tactical Government Profile Modern Series Barrel is machined from CrMoV steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
Additional information
| UPC | 819747023643 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL308003M |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Modern Series |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
Related products
-

Faxon Firearms 15A57C16N4P-CL Duty Series 5.56 NATO 16″ Black Chrome Mag Phosphate 4150 CMV Barrel
$245.00 Read more -

BALLISTIC BBL 308WIN 16″ MID HNSN PB
$276.00 Read more -

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

BALLISTIC BBL 5.56 16″ CLASSIC SRS
$175.75 Read more
