Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 5.56 12.5″ CAR GOV 1/7
$152.00
BALLISTIC BBL 5.56 12.5″ CAR GOV 1/7
21 in stock
SKU: TSW|60046
Category: AR Barrels
Description
This 5.56 chambered 12.5 inch Government Profile Modern Series Barrel is machined from 4150 Chrome Moly Vanadium steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension. All NFA/ATF Rules Apply. You may use this barrel with a lower receiver that is a Registered SBR, Machine Gun, or Pistol. Possession of this barrel along with a Non-NFA lower receiver is Prohibited, except when installed on a Pistol configuration firearm
Additional information
| UPC | 819747020048 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556024M |
| Barrel Length | 12.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 12.50" |
| Model | Modern Series |
| Product Type | 12.5" Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

Diamondback 556C16H50B8NYR DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel Barrel
$111.00 Add to cart -

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

Timber Creek Outdoors TC556MED16 Med 16 Replacement Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Mid-length Gas System with M4 Feed Ramps Black Nitride
$199.99 Add to cart
