Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 5.56 16″ HANSON W/LPGB
$228.00
BALLISTIC BBL 5.56 16″ HANSON W/LPGB
Out of stock
SKU: TSW|5735
Category: AR Barrels
Description
This 5.56 NATO chambered 16 inch Performance Series Barrel is machined from 4150 Chrome Moly Vanadium steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish. Ballistic Advantage’s Performance Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature Ballistic Advantage’s proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block. Hanson barrels are not designed to work with aftermarket piston kits.
Additional information
| UPC | 819747020758 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556013F |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Performance Series |
| Product Type | All Purpose |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

Timber Creek Outdoors TC556MED16 Med 16 Replacement Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Mid-length Gas System with M4 Feed Ramps Black Nitride
$199.99 Add to cart -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

BALLISTIC BBL 5.56 16″ CLASSIC SRS
$175.75 Read more -

ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
$211.50 Read more


