Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 5.56 16″ M4 1/7
$161.50
BALLISTIC BBL 5.56 16″ M4 1/7
11 in stock
SKU: TSW|5730
Category: AR Barrels
Description
Ballistic Advantage’s 5.56 NATO chambered 16 inch M4 Profile Carbine Length Modern Series Barrel is machined from 4150 Chrome Moly Vanadium steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension.
Additional information
| UPC | 819747020109 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556014M |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Modern Series |
| Product Type | All Purpose |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart -

Timber Creek Outdoors TC556MED16 Med 16 Replacement Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Mid-length Gas System with M4 Feed Ramps Black Nitride
$199.99 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL556003M Modern Series 5.56x45mm NATO 8″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Pistol Length with DRP Profile for AR-15
$103.00 Read more

