Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 5.56 18″ SPR OPS12 PRO
$166.25
BALLISTIC BBL 5.56 18″ SPR OPS12 PRO
2 in stock
SKU: TSW|101077
Category: AR Barrels
Description
This 5.56 chambered 18 inch Modern Series Barrel is machined from 4150 Chrome Moly Vanadium steel with a QPQ Corrosion Resistant Finish and QPQ coated M4 feed ramp extension. This barrel features a longer .750″ profile dimension necessary for proper installation of the OPS Inc. 12th model collar and suppressor.
Additional information
| UPC | 819747020147 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556020M |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 18" |
| Model | Modern Series |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

Faxon Firearms 15BW7R20NTMHL5RNP3 Match Series Target 223 Wylde 20″ Bead Blast 416-R Stainless Barrel
$275.00 Read more -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart
