Sub-Total: $0.00
BALLISTIC BBL 6MMARC 16″ RIFLE
$232.75
BALLISTIC BBL 6MMARC 16″ RIFLE
Out of stock
SKU: TSW|160216
Category: AR Barrels
Description
This 16″ 6MM ARC barrel is machined from 416 Stainless Steel with a QPQ finish. their Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
Additional information
| UPC | 819747028624 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL6MM001PQ |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Model | Premium Series |
| Length | 16" |
| Product Type | Barrel |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
Related products
-

ROSCO 16″ GVT 5.56 NATO
$166.50 Add to cart -

Diamondback 300P16H50B8R DB Barrel 300 Blackout 16″ Pistol-Length Black Nitride 4150 Chrome Moly Vanadium Steel
$122.00 Read more -

Faxon Firearms 15BW7R20NTMHL5RNP3 Match Series Target 223 Wylde 20″ Bead Blast 416-R Stainless Barrel
$275.00 Read more -

Faxon Firearms 15A57C16N4P-CL Duty Series 5.56 NATO 16″ Black Chrome Mag Phosphate 4150 CMV Barrel
$245.00 Read more


