Sub-Total: $0.00
Bergara Premier Barreled Action 6.5 PRC 22″ No. 6 Contoured CURE Threaded Barrel 1:8 Twist Stainless/Carbon
$1,764.00
Bergara Premier Barreled Action 6.5 PRC 22″ No. 6 Contoured CURE Threaded Barrel 1:8 Twist Stainless/Carbon
Out of stock
Description
Seen on the MgLite MgMicro Lite and Divide this lightweight heat-dissipating barrel is perfect for backcountry and high-altitude hunts where every ounce counts.
CURE™ Carbon Fiber Barrel with Cold Bore Technology™
Features:
- CALIBER: 6.5 PRC
- BARREL LENGTH: 22"
- TWIST RATE: 1:8
- BARREL CONTOUR: No. 6 CURE Barrel
- WEIGHT: 4.2 lbs
- SCOPE MOUNT THREAD: 8-40
- SCOPE MOUNT PATTERN: REM 700
- COLOR: Raw Stainless/Carbon
Additional information
| UPC | 043125065622 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPBA34-65PRC |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Receiver |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Length | 22" |
| Model | Premier Series |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Accessory-Actions |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 7.0 |




