Sub-Total: $0.00
Bergara Premier Barreled Action 6mm Creedmoor 26″ No. 7 Contour Threaded 1:7.5 Twist Stainless
$1,336.00
Bergara Premier Barreled Action 6mm Creedmoor 26″ No. 7 Contour Threaded 1:7.5 Twist Stainless
Out of stock
Description
A heavy-profile barrel built for competition featured on the Comp Rifle delivers maximum stability heat management and accuracy in high-round-count scenarios.
Features:
- CALIBER: 6 Creedmoor
- BARREL LENGTH: 26"
- TWIST RATE: 1:7.5"
- BARREL CONTOUR: No. 7
- WEIGHT: 7.7 lbs
- SCOPE MOUNT THREAD: 8-40
- SCOPE MOUNT PATTERN: REM 700
- COLOR: Raw Stainless
Additional information
| UPC | 043125060030 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPBA25-6CM |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Receiver |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 6MM CREEDMOOR |
| Length | 26" |
| Model | Premier Series |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Accessory-Actions |
| Rate of Twist | 1-in-7.5" |
| Shipping Weight | 10.1 |




