Sub-Total: $0.00
CMMG 55DC70A Barrel Sub-Assembly 5.56x45mm NATO 16.10″ Black Nitride Finish 4140 Chromoly Steel Material Midlength with Medium Taper Profile for AR-15
$218.00
CMMG 55DC70A Barrel Sub-Assembly 5.56x45mm NATO 16.10″ Black Nitride Finish 4140 Chromoly Steel Material Midlength with Medium Taper Profile for AR-15
1 in stock
SKU: TSW|3187
Category: AR Barrels
Description
CMMG’s Barrel Sub-Assembly is ideal for building your custom AR-15 upper group. It comes with properly installed M4 barrel extension.
Additional information
| UPC | 815835016153 |
|---|---|
| Manufacturer | CMMG |
| Manufacturer Part Number | 55DC70A |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16.10" |
| Model | Barrel Sub-Assembly |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Shipping Weight | 2.05 |
Related products
-

CMMG 22D7C4A Replacement Barrel Kit with Collar, 22 LR 16.10″ Threaded, Black Nitride Chromoly Steel, Fits AR-15/Mk4
$244.00 Read more -

Ballistic Advantage BABL556003M Modern Series 5.56x45mm NATO 8″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Pistol Length with DRP Profile for AR-15
$103.00 Read more -

Faxon Firearms 15B35P7NGQ5RNP3 Match Series Gunner 300 Blackout 7.50″ QPQ Black Nitride 416R Stainless Steel Recessed Target Crown Steel Barrel
$191.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL556010M Modern Series 5.56x45mm NATO 14.50″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Midlength with Government Profile for AR-15
$152.00 Add to cart
