Sub-Total: $0.00
Diamondback 556C16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Carbine-Length Black Nitride 4150 Chrome Moly Vanadium Steel
$111.00
Diamondback 556C16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Carbine-Length Black Nitride 4150 Chrome Moly Vanadium Steel
45 in stock
SKU: TSW|148374
Category: AR Barrels
Description
Replace your barrel, or finish your build with this 16″ black nitride barrel from Diamondback! Made of 4150 CMV with a carbine-length gas system.
Additional information
| UPC | 815875019053 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | 556C16M50B8R |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | DB Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
Related products
-

Ballistic Advantage BABL308019PQ Premium Series 308 Win 16″ Threaded Hanson Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$275.50 Add to cart -

Faxon Firearms 15A57C16N4P-CL Duty Series 5.56 NATO 16″ Black Chrome Mag Phosphate 4150 CMV Barrel
$245.00 Read more -

Ballistic Advantage BABL556003M Modern Series 5.56x45mm NATO 8″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Pistol Length with DRP Profile for AR-15
$103.00 Read more -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart
