FAXON BBL 22ARC 20″ FLAME FLUTED
$308.00
FAXON BBL 22ARC 20″ FLAME FLUTED
8 in stock
Description
Quality is imbued into Faxon barrels from the start. They start with the best materials, either certified 4150 Mil-Spec steel or 416-R Stainless. From there, each barrel goes through a battery of tests at each operation until finished in Nitride and final inspected. All barrels are individually checked for headspace by precision custom hardened gauges. Faxon’s MATCH SERIES of barrels takes their renowned performance and value up a notch. Manufactured in-house from gun-barrel-quality bar-stock, the Match Series starts with 416-R in 5R rifling. 5R is a hybrid rifling, with lands opposite grooves and reduced sharp angles that reduces jacket deformation increasing velocity and easy cleaning. Chambered for 22 ARC, a high performance cartridge that the 5R rifling takes full advantage of. Each barrel is also fully and individually MPI tested for your safety. After rigorous testing, the barrels are Nitride treated inside and out, locking in the bore, improving barrel life, and keeping the elements at bay. The extension is coated in Nickel Teflon which maintains incredible dry lubricity, corrosion resistance, and with the coating, tightens up fit between the extension and receiver – again improving upon accuracy. Combined, the Match Series of barrels are ready for when duty calls or the buzzer beeps with unrivaled performance value.
Additional information
| UPC | 816341028050 |
|---|---|
| Manufacturer | Faxon Firearms |
| Manufacturer Part Number | 15B22A7R20LMQ5RNP3 |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .22 ARC |
| Length | 20" |
| Model | FX7 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart -

Timber Creek Outdoors TC556MED16 Med 16 Replacement Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Mid-length Gas System with M4 Feed Ramps Black Nitride
$199.99 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart -

BALLISTIC BBL 5.56 16″ CLASSIC SRS
$175.75 Read more


