Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00
Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
11 in stock
Description
The Gunner profile is a blend of two of the best performing profiles of all Gov’t and Pencil. Faxon’s Gunner profile combines the durability of the Gov’t profile with the weight savings and maneuverability of the Pencil profile. The Gunner profile brings the balance of the rifle back towards the shooter’s body, limiting fatigue and allowing for shooting, training or hunting all day long. Faxon barrels are fully stress relieved, air-gauge tested and 11 degree target crown to ensure superior accuracy. Features button rifling; Gunner profile; mid barrel gas system; Nitride inside and outside finish; 1/2″-28 thread; 11 degree target crowned; 1.9″ gas block journal.
Additional information
| UPC | 816341020153 |
|---|---|
| Manufacturer | Faxon Firearms |
| Manufacturer Part Number | 15A58M16NGQ |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Duty Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | No |
Related products
-

ROSCO 16″ GVT 5.56 NATO
$166.50 Add to cart -

Faxon Firearms Gunner Duty Series 5.56 NATO 13.9″ Black Nitride 4150 CMV
$179.00 Add to cart -

Faxon Firearms 15A57C14N4P-CL 5.56 NATO 14.50″ Black Chrome Mag Phosphate 4150 CMV Barrel
$243.00 Read more -

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart
