Sub-Total: $0.00
HOWA HCRACF65CUSAMDT 1500 CHASSI CRB BRRL 65CM RWB
$1,916.00
HOWA HCRACF65CUSAMDT 1500 CHASSI CRB BRRL 65CM RWB
1 in stock
Description
Howa’s Chassis rifle features a fully adjustable Luth-AR MBA-4 buttstock with an aluminum chassis and a vertical pistol grip. Includes a 6″-9″ adjustable bipod, Nikko Stirling 4-16×50 long range scope, Midwest Industries 3 Chamber Muzzle brake and a 10rd magazine.
Additional information
| UPC | 682146880304 |
|---|---|
| Manufacturer | HOWA |
| Manufacturer Part Number | HCRACF65CUSAMDT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 47 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 15.85 |
| Safety | 3-Position |
| Sights | Optic Ready |




