Sub-Total: $0.00
Howa HHERA65CTAN M1500 Hera 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Threaded Barrel, Black Rec, Tan & Black Hera H7 Chassis Stock
$755.00
Howa HHERA65CTAN M1500 Hera 6.5 Creedmoor 5+1 22″ Threaded Barrel, Black Rec, Tan & Black Hera H7 Chassis Stock
Out of stock
Description
The HERA Arms H7 Chassis system is designed to provide a modern and easy to use stock system for your Howa 1500. Made of impact-modified polymer and fitted with an aluminium V-block and allow fore-end.
Additional information
| UPC | 682146879742 |
|---|---|
| Manufacturer | HOWA |
| Manufacturer Part Number | HHERA65CTAN |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 46.6 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.1 |
| Package Width | 10.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 11.2 |
| Sights | No |




