Sub-Total: $0.00
Howa HWH65G M1500 Mini Action Hunter Full Size 6.5 Grendel 5+1 22″ Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
$677.00
Howa HWH65G M1500 Mini Action Hunter Full Size 6.5 Grendel 5+1 22″ Blued Threaded Barrel, Blued Drilled & Tapped Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
Out of stock
Description
The Mini Action Hunter rifle features a walnut stock, threaded barrel, chamber and bolt that are 12 percent shorter than regular short actions with shorter bolt throw for faster reloads. It has a drawn steel barrel, three position safety and sling swivel studs.
Additional information
| UPC | 682146892451 |
|---|---|
| Manufacturer | HOWA |
| Manufacturer Part Number | HWH65G |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Capacity | 5 + 1 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3-Position |
| Shipping Weight | 8.5 |




