Sub-Total: $0.00
Howa M1500 Mini Action Rifle 6.5 Grendel 5/rd 22″ Barrel
$573.00
Howa M1500 Mini Action Rifle 6.5 Grendel 5/rd 22″ Barrel
Out of stock
Description
Features:
- Blued Howa 1500 Mini Barreled Action
- Mini action chamber & bolt are lighter & 12% shorter than regular short actions with shorter bolt throw for faster reloads
- Standard #2 barrel contour
- Black HTI pillar-bedded stock & black recoil pad
Additional information
| UPC | 682146375107 |
|---|---|
| Manufacturer | HOWA |
| Manufacturer Part Number | HMA60602+ |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 47 |
| Model | Mini Action |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.2 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 7.6 |




