KEL PR-5.7 5.7X28MM GREEN 20RD
$399.99
KEL PR-5.7 5.7X28MM GREEN 20RD
44 in stock
Description
Simple compact and easy to use. The PR57 is designed to be the perfect everyday carry pistol for everyone. Combining practicality with innovation it offers reliable performance in a sleek user-friendly form. The PR57 comes with two 10-round stripper clips and optics plate. – Caliber 5.7 x 28 mm – Weight Unloaded 13.86 oz – Magazine Capacity 20+1 – Overall Length 7.16 in – Barrel Length 4.64 in – Width (widest point) .937 in – Height 4.95 in – Twist 1:7 in – Trigger Pull 4.5 lbs
Additional information
| UPC | 640832010237 |
|---|---|
| Manufacturer | Keltec |
| Manufacturer Part Number | PR57GRN |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 20 |
| Model | PR-5.7 |
| Number of Magazines | 0 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Fixed Rear, Fiber optic front |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |




