KRISS VECTOR SDP G3 9MM 5.5 FDE 40RD
$1,440.00
KRISS VECTOR SDP G3 9MM 5.5 FDE 40RD
1 in stock
Description
Caliber 9X19 – Model Vector SDP – Action Semi-Automatic – Operating System Closed Bolt Delayed Blowback – Barrel Length 5.5 in / 139.7 mm – Overall Length Collapsed 15.35 in / 390 mm – Magazine(s) included (1) 40 Rounds – Color Flat Dark Earth – Weight 5.6lbs / 2.5 kg – Barrel Material 4140 Chrome Moly – Barrel Finish Black Nitride (QPQ) – Barrel Threading 1/2 x 28 RH – Trigger Type Pivoting Single Stage
Additional information
| UPC | 810172121768 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV903PFD00 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Model | VECTOR SDP |
| Number of Magazines | 1 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Low Profile Flip Up Sights |
| Sights Type | FLIP UP SIGHTS |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |




