RIVAL ARMS BBL GLOCK 17 GEN3/4 TWST TD BLK
$199.99
RIVAL ARMS BBL GLOCK 17 GEN3/4 TWST TD BLK
3 in stock
Description
It’s no secret that the key to great accuracy is good training. After that it often comes down to a match-grade barrel. Built from high-quality stainless steel precision polished and treated with premium coatings these barrels rival custom work and deliver the best in accuracy and performance round after round. – Match-grade precision drop-in barrel – 1:10 Twist / 6 groove rifling – CNC-machined from 416R stainless steel billet results in superior corrosion resistance and durability – Low-temperature vacuum PVD coating creates a durable barrier against wear and tear even in the harshest environments – BORSLICK Boron Nitride DCD (Dynamic Compound Deposition) inner bore treatment resists heat and carbon buildup – Target crowned muzzle – Individually hand inspected for accuracy – No gunsmith required – Limited lifetime warranty
Additional information
| UPC | 788130026526 |
|---|---|
| Manufacturer | Rival Arms |
| Manufacturer Part Number | RA20G102A |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 4.49" |
| Model | Precision |
| Product Type | Drop-In Barrel |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 0.37 |
Related products
-

Tapco TAP22002 9mm Fits Glock 19 Gen1-3 Black Stainless Steel
$136.00 Add to cart -

Faxon Firearms GB910N19LGQT Match Series 9mm Luger Compatible w/Glock 45, Glock 19 Gen2-5 Black Nitride 416R Stainless Steel, Flame Fluted/Target Crown Barrel
$127.00 Add to cart -

FORTIS BARREL FOR GLK 19 GREY THRD
$223.00 Read more -

GLOCK THREADED BARREL G47/G17 G5 9MM
$223.00 Read more
