ROSCO BL BBL 16″ 5.56 1/7
$170.00
ROSCO BL BBL 16″ 5.56 1/7
5 in stock
Description
16″ M4 5.56 NATO Bloodline Barrel: This Rosco 16″ M4 5.56 NATO Bloodline Barrel is the perfect addition to your next build featuring perfect balance, properly sized gas ports in order to optimize performance and reduce premature wear and tear from over gassed barrels. Rosco 5.56 (NATO) barrels are designed to meet the modern day carbine shooters requirements. We are a long way from our daddy’s Sporter AR, and those specs just won’t cut it anymore. From properly managed dwell times for SBR’s, to running Suppressed, or setting up a balanced patrol carbine Rosco incorporated your needs into our engineering. Rosco has successfully accomplished this by picking the right twist rates, gas port diameters, and barrel materials according to the barrel. Rosco also balanced input from our consumers and military end users in order to bring you the rifle barrel you need, not just the one we want to sell you.
Additional information
| UPC | 181969500067 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | BL-16-M4-556-7-C |
| Length | 16" |
| Model | Bloodline |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Product Type | Barrel |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Barrel Length | 16" |
Related products
-

ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
$211.50 Read more -

Ballistic Advantage BABL308019PQ Premium Series 308 Win 16″ Threaded Hanson Profile, Midlength with Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$275.50 Add to cart -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

CMMG 22D7C4A Replacement Barrel Kit with Collar, 22 LR 16.10″ Threaded, Black Nitride Chromoly Steel, Fits AR-15/Mk4
$244.00 Read more
