Sub-Total: $0.00
Rosco Manufacturing BL-105-HB-300BLK-7-P Bloodline 300 Blackout 10.50″ Nitride 4150 CMV Barrel
$157.50
Rosco Manufacturing BL-105-HB-300BLK-7-P Bloodline 300 Blackout 10.50″ Nitride 4150 CMV Barrel
Out of stock
SKU: TSW|179456
Category: AR Barrels
Description
This Rosco 10.5″ 300 Blackout barrel was designed for SBR and Pistol use in conjunction with suppressors. The 10.5″ 300 Blackout Rosco barrel was made to be a direct replacement for any MK 18 platforms that are currently in 5.56 NATO. The 10.5″ barrel is also perfect for carbines which require a slightly longer rail in order to run PEQ-15s, D-BAL (series), or any laser aiming devices comfortably.
Additional information
| UPC | 181969500128 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | BL-105-HB-300BLK-7-P |
| Length | 10.50" |
| Model | Bloodline |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 10.5" |
| Caliber/Gauge | .300 AAC Blackout |
| Product Type | Barrel |
Related products
-

BALLISTIC BBL 308WIN 16″ MID HNSN PB
$276.00 Read more -

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

Diamondback 300P16H50B8R DB Barrel 300 Blackout 16″ Pistol-Length Black Nitride 4150 Chrome Moly Vanadium Steel
$122.00 Read more -

Ballistic Advantage BABL65CR17PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 16″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$275.50 Add to cart
