Sub-Total: $0.00
Rosco Manufacturing BL-145-M4-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 14.50″ Nitride 4150 CMV Barrel Fits M4 Carbine
$162.00
Rosco Manufacturing BL-145-M4-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 14.50″ Nitride 4150 CMV Barrel Fits M4 Carbine
1 in stock
SKU: RSR|ROSBL-145-M4-556-7-C
Category: AR Barrels
Description
This Rosco 14.5″ M4 5.56 NATO Bloodline Barrel was built around the M4 platform and is designed to be the next evolutionary step in the series. This barrel is perfectly suited for next patrol or duty carbine build.
Additional information
| UPC | 181969500043 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | BL-145-M4-556-7-C |
| Length | 14.50" |
| Model | Bloodline |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Product Type | Barrel |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
Related products
-

BALLISTIC BBL 5.56 16″ CLASSIC SRS
$175.75 Read more -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

CMMG 33D190C Barrel Sub-Assembly 8.6 Blackout 16.10″ Black Nitride 4140CM Barrel
$255.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL65CR18PQ Premium Series 6.5 Creedmoor 18″ Threaded Hanson Profile, Midlength with .875″ Low Pro Gas Block, Black QPQ 4150 Chrome Moly Vanadium Steel, Fits AR-10
$285.00 Add to cart
