Sub-Total: $0.00
ROSCO 13.95″ K9 BARREL MID LENGTH
$198.00
ROSCO 13.95″ K9 BARREL MID LENGTH
1 in stock
SKU: TSW|179484
Category: AR Barrels
Description
The K9 13.95 features a mid-length gas system with an optimized gas port to ensure reliable operation whether suppressed or unsuppressed. The K9 continuous taper is the most effective profile for dissipating heat during hard use. With weight shifted toward the back of the barrel, modern attachments on the front enhance balance and handling. The updated target crown, carried over from the Purebred series, features no 90-degree cuts and improves harmonics, fit, and finish.
Additional information
| UPC | 850039693090 |
|---|---|
| Manufacturer | Rosco Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | K9-1395-HY-THEDON-556 |
| Barrel Length | 13.95" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 13.95" |
| Model | K9 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |
Related products
-

Faxon Firearms Gunner Match Series .223 Wylde 16″ Salt Bath Nitride 416R Stainless Steel
$243.00 Add to cart -

Wilson Combat TR300SBRPG8RT7 Match Grade Barrel 300 Blackout 8″ Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel Material SBR Tactical Profile with Threading & 1:7″ Twist for AR-15
$261.95 Read more -

Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel
$188.00 Add to cart -

Ballistic Advantage BABL556003M Modern Series 5.56x45mm NATO 8″ Black QPQ Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material Pistol Length with DRP Profile for AR-15
$103.00 Read more
