Ruger 46910 American Rifle Gen II Full Size 6mm ARC 10+1 20″ Cobalt Cerakote Threaded Barrel, Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Splatter Adjustable Synthetic Stock
$624.00
Ruger 46910 American Rifle Gen II Full Size 6mm ARC 10+1 20″ Cobalt Cerakote Threaded Barrel, Picatinny Rail Steel Receiver, Gray Splatter Adjustable Synthetic Stock
Out of stock
Description
The Ruger American Predator Gen II bolt is CNC machined from stainless steel for smooth operation and the familiar three-lug design with a 70 degree throw provides ample scope clearance. Features a splatter finished stock that provides excellent grip without being too sharp or abrasive; installed spacer allows for length of pull to be adjusted; low comb improves sight alignment when using optics; medium contour, spiral, threaded barrel; factory-installed radial port muzzle brake; 3-position tang safety; Ruger Marksman Adjustable trigger and Picatinny rail. Includes one magazine and steel sling swivel studs.
Additional information
| UPC | 736676469109 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 46910 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Cobalt Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 10 |
| Length | 47 |
| Model | American |
| Number of Magazines | 1 10 Rd. AR-Style |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:7.7" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 8.25 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |




