Savage Arms 110 Lightweight Storm Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 20″ Barrel Black
$839.00
Savage Arms 110 Lightweight Storm Rifle 6.5 Creedmoor 4/rd 20″ Barrel Black
2 in stock
Description
The compact flyweight design of the Savage 110 Lightweight Storm offers the maneuverability for any situation and the toughness for any weather. Length-of-pull is easily customized to fit the shooter for comfort and consistency and the user-adjustable AccuTrigger provides a light crisp pull. The rifle is built on Savage’s time-tested 110 platform but with a modern design and improved ergonomics. Its detachable box magazine stainless steel action and 20-inch stainless steel barrel stand up to punishment from the most brutal conditions. It tips the scales at a mere 5.65 pounds.
Features:
- Adjustable length-of-pull
- User-adjustable AccuTrigger
- New Model 110 design and ergonomics
- Detachable box magazine
- Spiral-fluted bolt
- 20-inch stainless steel lightweight contour barrel
- Rugged synthetic stock
- Skeletonized receiver
Additional information
| UPC | 011356570758 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57075 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 50.6500 |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 11.0 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Detachable Box |
| Package Height | 8.5 |
| Package Width | 3.75 |
| Product Type | Rifle |




