Sub-Total: $0.00
Savage Arms 334 Walnut Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Magazine 20″ Barrel Walnut
$468.00
Savage Arms 334 Walnut Rifle 6.5 Creedmoor 3rd Magazine 20″ Barrel Walnut
32 in stock
Description
Where value and performance meet is where the Stevens Model 334 bolt action rifle excels. The rifle features a 2 staged adjustable trigger and a 60-degree bolt lift to allow faster loading on follow-up shots. The barrel is free-floating and button rifled for consistent accuracy.
Features:
- 3-Position Safety
- 2 Stage Adjustable Trigger
- 60 Degree Bolt Lift with 3-Locking Lugs
- Ergonomic Stock and Recoil Pad
- Matte Black Synthetic Stock or Turkish Walnut Stock Options
- 3 Round Detachable Box Magazine
- Matte Black Carbon Steel Receiver with Integrated Recoil Lug
- Drilled & Tapped Receiver (Savage M110 Spacing) with Steel MIL-STD 1913 Picatinny Rail
- Free-floating Button Rifled Carbon Steel Barrel with 11°Target Crown
- 2-Sling Swivel Studs
Additional information
| UPC | 011356188588 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 18858 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 3 + 1 |
| Length | 47.7000 |
| Model | 334 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Detachable Box |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 10.25 |
| Sights | No |
| Units per Box | 1 |




