Savage Arms 57931 110 Carbon Predator 6mm ARC 18″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips
$1,573.00
Savage Arms 57931 110 Carbon Predator 6mm ARC 18″ Proof Research Carbon Fiber Barrel, Granite Stock with Black Rubber Cheek Piece & Grips
Out of stock
Description
Turning the tables on natures predators requires tools that can withstand the elements and perform when it matters. The 110 Carbon Predator features details that make a difference when every shot count. The user-adjustable AccuTrigger can be adjusted by the shooter down to 1.5 pounds while the granite textured stock features AccuFit with AccuStock, which secures the action three-dimensionally along its entire length. The rifle is paired with a carbon fiber wrapped stainless steel barrel, and AICS detachable magazine to ensure optimum performance.
Additional information
| UPC | 011356579317 |
|---|---|
| Manufacturer | Savage |
| Manufacturer Part Number | 57931 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6mm ARC |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 38.5'' |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |
| Model | 110 Carbon Predator |
| Rate of Twist | 1:7.50" |
| Safety | Tang |
| Shipping Weight | 10.3 |
| ATF Type | Rifle |
| Number of Magazines | 1 10 rd. AICS Magazine |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Rifle |




