Sub-Total: $0.00
Seekins Precision 0011710249-F Havak PH3 7mm Rem Mag 22″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Woodland Shadow Synthetic Stock
$1,849.00
Seekins Precision 0011710249-F Havak PH3 7mm Rem Mag 22″ Black Fluted Threaded Barrel, Black Picatinny Rail Steel Receiver, Adj Cheek Riser Woodland Shadow Synthetic Stock
11 in stock
Description
The Havak PH3 rifle features an integrated 20 MOA Picatinny rail; a full-length M-LOK rail; adjustable cheek piece; a Seekins quick-change barrel system with a 3-lug bolt design and 60-degree throw; toolless bolt disassembly for caliber changes and cleaning.
Additional information
| UPC | 811452023741 |
|---|---|
| Manufacturer | Seek |
| Manufacturer Part Number | 0011710249F |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 + 1 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. Carbon Fiber Mag |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 12.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 13.85 |




