Sub-Total: $0.00
Shadow Systems MR920 Elite Slide Optic Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 4″ Bronze Barrel Black
$989.00
Shadow Systems MR920 Elite Slide Optic Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 4″ Bronze Barrel Black
31 in stock
Description
- The MR920 is a feature-packed compact-sized pistol that is designed to work with existing G19 holsters magazines and gear. Shadow Systems has brought features historically reserved for custom pistols into a production pistol.
- Compact 9mm
- Aggressive grip texture
- Extended upswept beavertail
- Recoil control ledge
- Interchangeable backstraps allow shooter to adjust grip angle to natural point of aim
- Optional magwell
- 17-4 Stainless steel slide with directional serrations in front and rear
- Elite models feature topside directional serrations and a weight-optimizing window cut
- 416R Stainless steel spiral-fluted match-grade barrel available in bronze TiCN or black nitride
- Conventionally rifled barrel available threaded or unthreaded
- Flat-faced carry-safe trigger with 4.5-5.0 lbs pull and tactile/audible reset
- Optic cut models feature a patented multi-footprint optic cut allows direct mounting of most major brands of red dot optics
- Green tritium front sight with black serrated rear allows for lower 1/3 cowitness with most optics
- Compatible with Gen 4 G19 holsters
- Barrel Length: 4 inches unthreaded 4.5 inches threaded
- Weight: 21 ounces
- Length: 7.13 inches (unthreaded)
- Height: 4.75 inches
- Capacity: 10+1
- Ships with 2 magpul magazines
- Shadow logoed zippered pistol rug
Additional information
| UPC | 810013431896 |
|---|---|
| Manufacturer | SHAS |
| Manufacturer Part Number | SS1039 |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 13.4000 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.3 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 2.9 |
| Sights | FS: Green Tritium RS:Black |
| Sights Type | Night Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated/Window Cut |




