Sig Sauer RSPEAR6813BNGSBR MCX Spear 6.8×51 20+1 13″ Coyote Anodized Polymer Grip
$4,394.00
Sig Sauer RSPEAR6813BNGSBR MCX Spear 6.8×51 20+1 13″ Coyote Anodized Polymer Grip
Out of stock
Description
The SIG SAUER MCX-Spear SBR rifle is achieving the Army’s goal of advanced performance while also exceeding the requirements for durability. The MCX-Spear SBR rifle chambered in 6.8x51mm offers a new level of modularity, allowing for caliber conversion between 6.8x51mm, 7.62x51mm and 6.5 Creedmoor and 13′ or 16″ barrel length options. Featuring a non-reciprocating side charging handle; a rear charging handle; fully ambidextrous controls; a 2-Stage Matchlite Duo Trigger; SLX/SLH QD Flash Hider; Push-Button Folding Magpul SL-M Stock; and M-LOK Handguard with Easily Adjustable 2-Position Gas Valve.
Additional information
| UPC | 798681701292 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | RSPEAR6813BNGSBR |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARREL RIFLE |
| Barrel Length | 13" |
| Caliber/Gauge | 6.8x51mm |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 35'' |
| Magazine Included | 1 x 20-Round |
| Model | MCX |
| Number of Magazines | 1 20 rd. AR-10 Mag |
| Product Type | NFA – Short Barrel Rifle |
| Rate of Twist | 1:7" |
| Safety | Ambidextrous Lever |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights / Optics Ready |
Related products
-

B&T Firearms 361657RAL APC Pro 5.56x45mm 30+1 10.50″ Black Threaded Barrel, M-LOK Handguards, RAAL 8000 Aluminum Picatinny Rail Receiver, Black Polymer Grips, Ambidextrous
$3,500.00 Read more -

LWRC ICMKII SBR 5.56mm 30rd Magazine 10.5” Barrel Black **NFA Item**
$3,037.00 Read more -

S&W M&P 15 SBR 5.56mm 30rd Magazine(1) 11.5″ Barrel 10.5” M-LOK Handguard Black
$1,435.00 Read more -

Daniel Defense MK18 SBR 5.56mm NATO 32rd Magazine 10.3″ 1/2×28 Threaded Barrel Black NFA Product
$2,507.00 Read more
