Sub-Total: $0.00
SIG CROSS6518BSAW CROS 6.5CRD 18 5R BLK
$2,620.00
SIG CROSS6518BSAW CROS 6.5CRD 18 5R BLK
Out of stock
Description
The Cross Sawtooth Series features an ultra-light folding precision adjustable stock; lightweight free-floating M-LOK Alloy forend with dual slings points; Cerakote Moss Finish; 2-stage adjustable match trigger and a stainless-steel heavy profile radial brake for reducing felt recoil. All rifles are guaranteed Sub-1 MOA certified and ship with a confirmation target include in the box. Includes 5rd polymer magazine.
Additional information
| UPC | 798681709038 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | CROSS6518BSAW |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | 46.3000 |
| Magazine Included | 1 x 5-Round |
| Model | Cross |
| Number of Magazines | 1 5 rd. Polymer Mag |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 9.5 |
| Sights | No |




