SilencerCo AC863 Glock 45 ACP 5.30″ Threaded Black Nitride Stainless Steel, Fits Glock 21 Gen3
$148.00
SilencerCo AC863 Glock 45 ACP 5.30″ Threaded Black Nitride Stainless Steel, Fits Glock 21 Gen3
Out of stock
SKU: LIP|SCAC863
Category: Glock Barrels
Description
All pistol suppressors require a threaded pistol barrel. SilencerCo noticed a market need for high quality pistol barrels and we stepped in to offer them. Holding to the same commitment to quality as all of our products, the threaded barrels are tough enough to hold up under the harshest conditions. Made of 416R stainless steel and finished in black nitride. For use with a pistol silencer, you will also need a piston. SilencerCo threaded barrels come with a Thread Protector.
Additional information
| UPC | 817272012019 |
|---|---|
| Manufacturer | Silencer Co |
| Manufacturer Part Number | AC863 |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 5.2" |
| Caliber/Gauge | .45 ACP |
| Length | 5.30" |
| Model | 21 |
| Package Height | 1.5 |
| Package Width | 1.2 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1:16" RH |
| Shipping Weight | 0.25 |
| Style | Threaded |
| Thread Pattern | .578"x28 |
Related products
-

SILENCERCO BARREL GLOCK 17 G5 9MM 1/2X28
$148.00 Read more -

Glock 50505 Threaded Barrel Adapter Glock 44 Black Steel Handgun
$70.00 Add to cart -

Faxon Firearms GB910N19LGQT Match Series 9mm Luger Compatible w/Glock 45, Glock 19 Gen2-5 Black Nitride 416R Stainless Steel, Flame Fluted/Target Crown Barrel
$127.00 Add to cart -

FORTIS BARREL FOR GLK 19 GREY THRD
$223.00 Read more
