SPG PH9117AOSLCCOMPPAC DS PRDGY UNT TRT 4.25 10R
$1,594.00
SPG PH9117AOSLCCOMPPAC DS PRDGY UNT TRT 4.25 10R
Out of stock
Description
The Prodigy Comp 4.25″ takes the proven 1911 platform and enhances it with double-stack capacity and a performance-driven feature set. Reconfigured around a double-stack magazine, the polymer grip module mounts to a forged steel frame. The 4.25″ AOS-compatible slide and barrel assembly is integrally compensated to reduce muzzle rise, while a Picatinny rail is ready to accept today’s most popular accessories. The Prodigy Comp 4.25 combines the most beloved characteristics of the 1911 with modern capacity for unrivaled performance. The Gear Pac includes a Viridian RFX11 green dot optic, four magazines and a pistol bag.
Additional information
| UPC | 706397999896 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | PH9117AOSLCCOMPPAC |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.25" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 13.6000 |
| Magazine Included | 4 x 10-Round |
| Model | 1911 Prodigy |
| Number of Magazines | 4 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | FS: Tritium RS: U Notch |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Slide Description | Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (PR) | Puerto Rico |
| State Restriction (VI) | Virgin Islands |




