Tactical Solutions 1022TDSBXMB X-Ring SB-X Barrel 22 LR 16.63″ Black Matte Finish Aluminum Material Tapered & Suppressor Ready for Ruger 10/22 Takedown Includes Suppressor
$371.00
Tactical Solutions 1022TDSBXMB X-Ring SB-X Barrel 22 LR 16.63″ Black Matte Finish Aluminum Material Tapered & Suppressor Ready for Ruger 10/22 Takedown Includes Suppressor
Out of stock
SKU: TSW|106112
Category: Rifle Barrels
Description
The Tactical Solutions X-Ring Takedown barrel has been designed as a highly accurate replacement barrel for your 10/22 Takedown. The barrel comes complete and includes a locking mechanism making installation quick and easy, with no gunsmithing required. This SBX model is 16.625″ long and has a matte black finish, 1/2″x28 threads and sporting contour. It Includes an inert display suppressor and locking mechanism.
Additional information
| UPC | 879971005877 |
|---|---|
| Manufacturer | Tactical Solutions |
| Manufacturer Part Number | 1022TDSBXMB |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Model | X-Ring |
| Length | 16.63" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length | 16.5" |
Related products
-

True Precision Inc TP1022BBLC TP/22 16″ Compensated Copper 416R Stainless Steel Barrel Fits Ruger 10/22
$349.00 Add to cart -

Tactical Solutions XRBRLPERFMB X-Ring Performance Barrel 22 LR 16.50″, Matte Black Spiral Fluted Chromoly Steel Fits Ruger 10/22
$306.00 Add to cart -

Proof Research 138939 Bolt Action Barrel Pre-Fit 260 Rem 16″ 1:8″ Twist (5 Groove), 5/8″-24 tpi Threaded, Carbon Fiber, Drop-In Design for Sig Cross
$1,149.00 Add to cart -

True Precision Inc TP1022BBLSS TP/22 16″ Compensated 416R Stainless Steel Barrel Fits Ruger 10/22
$329.00 Add to cart
