Sub-Total: $0.00
Tikka JRTXATB38226 T3x Ace Target 6.5 Creedmoor 10+1 26″ Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Receiver, M-LOK Handguard, Adjustable Black Stock, Black Polymer Grip
$1,860.00
Tikka JRTXATB38226 T3x Ace Target 6.5 Creedmoor 10+1 26″ Threaded Barrel, Black Cerakote Picatinny Rail Receiver, M-LOK Handguard, Adjustable Black Stock, Black Polymer Grip
Out of stock
Description
T3x Ace Target heavy barrel is engineered to eliminate vibration and withstand heat, ensuring consistent accuracy during shooting stages. Features adjustable ergonomics and a two-stage trigger ensure superior comfort and control; modular design allows easy addition of accessories.
Additional information
| UPC | 082442019765 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXATB38226 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 |
| Length | 48.7500 |
| Model | T3x |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.25 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 13.4 |
| Sights | No |




