Sub-Total: $0.00
Winchester M70 Extreme Weather SS Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Capacity 22″ Barrel
$1,199.00
Winchester M70 Extreme Weather SS Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Capacity 22″ Barrel
6 in stock
Description
Features:
- Action Length: Short Action
- Caliber: 6.5 Creedmoor
- Barrel Length: 22"
- Overall Length: 42 1/4"
- Length of Pull: 13 3/4"
- Drop at Comb: 1/2"
- Drop at Heel: 1/2"
- Weight: 6 lbs 12 oz
- Magazine Capacity: 5
- Twist Rate: 8"
- Barrel Finish: Matte
- Stock Finish: Textured
- Receiver Finish: Matte
- Chamber Finish: Polished
- Barrel Material: Stainless
- Barrel Contour: Sporter
- Stock Material: Composite
- Recoil Pad: Pachmayr Decelerator
- Pistol Grip Cap: None
- Checkering: None
- Sling Swivel Studs: Matte Nickel
- Receiver Material: Stainless
- Trigger Finish: Matte
- Bolt Slide Finish: Jeweled
- Magazine Type: Hinged Floorplate
- Trigger Material: Stainless Steel
- Trigger Guard Material: Alloy
- Trigger Guard Engraving: None
- Floor Plate Material: Stainless
- Drilled and Tapped for Scope: Yes
Additional information
| UPC | 048702016202 |
|---|---|
| Manufacturer | Winchester |
| Manufacturer Part Number | 535206289 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 50.1 |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 9.6 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 9.16 |
| Sights | No |




